30 martie 2010

Liga a 3-a, etapa a 21-a, Unirea Slobozia-Viitorul Constanţa 1-2
Hertu şi Chiţu au refuzat promovarea fostei lor echipe

Atmosferă de mare meci vineri, 26 martie, pe stadionul municipal «1 Mai» din Slobozia, unde Unirea încerca să se menţină în lupta pentru promovarea în liga secundă, întîlnind una dintre contracandidatele la locul întîi, Viitorul Constanţa, echipa finanţată de Gheorghe Hagi, fostul decar al Naţionalei României. Cu arbitru de Liga I la centru, gălăţeanul Marius Bocăneală, adus la schimb în ultimul moment în locul unui alt cavaler al fluierului de primă ligă, brăileanul Ionel Ivan, cele două echipe au fost departe de pretenţiile unui joc derby. Chiar dacă în tribune s-au aflat însuşi Hagi, dar şi fostul preşedinte al Comisiei Centrale a Arbitrul, bunul său prieten Ion Crăciunescu şi Viorel Anghelinei, director resurse umane al clubului Oţelul Galaţi. Prima parte a meciului a fost rezervată tatonărilor şi abia spre finalul primei părţi a jocului am putut nota un şut pe spaţiul porţii. Slobozenii au fost mai curajoşi şi Viorel Gheorghe, vedeta Unirii, l-a încercat pe portarul oaspeţilor de la mare distanţă, dar fără rezultat pe tabela de marcaj.
Pauza a părut a fi un sfetnic bun pentru antrenorul Ion Răuţă şi elevii săi, pentru că în repriza secundă gazdele au ieşit mai determinate de la cabine. Viorel Gheorghe, cel mai bun om al slobozenilor, alături de extrema dreaptă Costel Roşu, au conlucrat la deschiderea de scor, iar primul nu l-a iertat pe goalkeeper-ul constănţean din interiorul careului de 16 metri. Apoi, inexplicabil, Unirea a căzut în melancolie, şi foştii jucători ai slobozenilor, Chiţu şi Hertu au întors rezultatul în numai cîteva minute. Mai întîi Chiţu, şi-a dovedit aptitudinile de golgheter şi a marcat cu capul din 7-8 metri, la o greşeală a portarului Alex Răuţă care nu a avut curaj să iasă pe o centrare «plouată» în propriul careu, iar apoi Hertu l-a executat de la 17 metri, cu latul, după ce vîrful Viitorul s-a descotorosit de ambii fundaşi centrali ai Unirii, Lazăr şi V. Toma. De menţionat că, la 1-1, căpitanul Romeo Soare a avut golul în vîrful bocancului, dar şutul său s-a dus exact pe direcţia portarului Popa. (George ŞEITAN)
Unirea Slobozia: Răuţă-Stan, V. Toma, Lazăr, Ciortescu-Roşu, Soare (’83 Avanu), Cristea, C. Toma (’76 Tudor)-V. Gheorghe, Niţor (’85 Ilie). Antrenor: Ion Răuţă
Viitorul Constanţa: Popa-Rusu (’63 Militaru), Posteucă, Răvoiu, Olteanu-Florea, Banoti, Durbac-Pavăl (’58 R. Lupu), Hertu (’90 Cîrstocea), Chiţu. Antrenor: Cătălin Anghel