30 martie 2010

Handbal, Divizia A
CSM Slobozia continuă seria invincibilă din retur
Handbalistele de la Clubului Sportiv Municipal Slobozia continuă să fie neînvinse în returului acestui sezon al Diviziei A după ce au trecut, sîmbătă, 27 martie, scor 21-19, de HC Activ Ploieşti, într-un meci disputat pe teren propriu, în sala de sport a Complexului Sportiv «1 Mai» din reşedinţa de judeţ şi contînd pentru etapa a 17-a a campionatului. Elevele prof. Marian Simion au condus şi la pauză jocul, la un singur gol diferenţă, scor 11-10, iar graţie acestui succes şi-au consolidat poziţia a 3-a în ierarhia Seriei A, după runda din weekend-ul precedent distanţîndu-se la 4 puncte de principala urmăritoare, HCF Piatra Neamţ. Mîine, miercuri, 31 martie, CSM Slobozia va sta întrucît Galaxy 2009 Buzău s-a retras din campionat înainte de startul sezonului, iar sîmbătă, 10 aprilie, în cadrul etapei a 19-a a Diviziei A va primi pe teren propriu pe HCF Piatra Neamţ, în faţa căreia slobozencele au cedat în tur la un singur gol diferenţă, 25-26, după ce la pauză au condus cu două goluri avantaj, 10-8. Altfel, duminică, 28 martie, junioarele I ale Clubului Sportiv Şcolar Slobozia au cedat, scor 19-41, la pauză 17-20, pe teren propriu, în faţa CSS Constanţa, într-o partidă contînd pentru etapa a 18-a a campionatului, seria B. Slobozencele sînt pe ultimul loc al clasamentului, cu 4 victorii şi un egal, dar fiind penalizate cu 13 puncte pentru nerespectarea cerinţelor de vîrstă ale lotului, iar joi, 1 aprilie, vor evolua în deplasare, la liderul ierarhiei, CSS Galaţi, în cadrul etapei a 19-a a sezonului. (George ŞEITAN)