22 martie 2010

Liga a 3-a, etapa a 20-a
Unirea Slobozia a învins la Chirnogi şi aşteaptă duelul cu Academia Hagi

Formaţia antrenată de Ion Răuţă, Unirea Slobozia, s-a impus mai greu decît o arată scorul final, 2-0, în deplasarea de la Viitorul Chirnogi, într-o partidă destul de echilibrată care s-a disputat vineri, 19 martie, de la orele 15,00 şi care a contat pentru etapa a 20-a a seriei B a Ligii a 3-a. Golurile formaţiei slobozene au fost reuşite de neobositul Viorel Gheorghe, dintr-o lovitură de pedeapsă acordată în minutul 36 al jocului, în timp ce reuşita care a asigurat desprinderea a fost opera lui Nicuşor, în ultimul sfert de oră al disputei. Gazdele au evoluat în 10 jucători în partea a doua a meciului şi au cerut şi ele o lovitură de la 11 metri, însă centralul Constantin Horia Ciucă, din Bucureşti, a lăsat jocul să continue fără a indica punctul cu var.
Runda următoare, Unirea Slobozia va primi acasă pe Viitorul Constanţa, de fapt Academia «Gheorghe Hagi», la care evoluează foştii slobozeni Aurelian Chiţu şi Nicolae Hertu, într-un derby care va decide în mare măsură care formaţie va ocupa la final poziţia secundă în clasament şi se va menţine în lupta pentru primul loc pînă la sfîrşitul sezonului. Meciul se va disputa vineri, 26 martie, începînd cu orele 15,00. Altfel, ţinînd cont că runda precedentă nu au evoluat şi au cîştigat la «masa verde», scor 3-0, partida cu Oil Terminal Constanţa, întrucît «lanterna roşie» s-a retras din campionat, constănţenii au disputat un meci de verificare vineri, 19 martie, împotriva unei echipe de Liga a 4-a din Tulcea, de care au trecut cu scorul de 7-0, două dintre golurile Viitorului fiind marcate de Hertu şi Chiţu.
Pe de altă parte, într-un alt joc contînd pentru etapa a 20-a a Ligii a 3-a, slobozeanul Dumitru Gheorghe a reuşit să deschidă scorul pentru echipa sa, Dunărea Călăraşi, în minutul 7 al partidei încheiate la final cu scorul de 5-1 în dauna penultimei clasate în ierarhie, Utchim Găeşti. (George ŞEITAN)