3 octombrie 2010

Juniori republicani
Echipele CSM Unirea Slobozia, învinse categoric la Constanţa
Formaţiile de juniori republicani ale CSM Unirea Slobozia au cedat ambele partide susţinute duminică, 3 octombrie, în deplasare, contra celor mai bune echipe la acest nivel, Viitorul Constanţa, în realitate Academia de Fotbal «Gheorghe Hagi». La juniori A, CSM Unirea a pierdut, scor 0-3, după ce pînă în minutul 77 al jocului se afla la egalitate cu formaţia gazdă, şi astfel a coborît pînă pe locul al 5-lea al seriei a 2-a, după ce în urmă cu o săptămînă era pe locul al 4-lea. La juniori B, victoria Academiei Hagi a fost mult mai clară, scor 11-0, după ce la pauză scorul era deja 5-0 pentru gazde, însă de reţinut este că majoritatea jucătorilor de la această categorie de vîrstă ai Viitorului evoluează în Naţionala Under 17 a României, calificată în playoff-ul pentru Campionatul European. În ciuda acestei înfrîngeri usturătoare, juniorii mici se menţin pe locul al 9-lea în clasament. Etapa viitoare, a 5-a a sezonului, CSM Unirea Slobozia va primi pe teren propriu, duminică, 10 octombrie, vizita echipelor similare ale LPS Galaţi, locul 7 la juniori A şi locul 4 la juniori B.