17 octombrie 2010

Handbal
CSM Slobozia a pierdut la Piatra Neamţ şi a căzut pe locul 3
Formaţia antrenată de prof. Marian Simion, CSM Slobozia, a cedat în deplasarea de la Piatra Neamţ contra gazdelor de HCF, scor 22-30, după ce la pauză moldovencele aveau un avans de 5 goluri pe tabela de marcaj, scor 15-10, într-un meci contînd pentru ultima etapă a turului Diviziei A la handbal feminin. Ialomiţencele par să fi pierdut jocul încă din prima repriză cînd, cu un portar în mare formă al pietrencelor, Simion şi compania au marcat primul gol al meciului abia în minutul 14, cînd scorul era deja 7-0! Din cauza acestei înfrîngeri, coroborată cu celelalte rezultate ale etapei, slobozencele au coborît pe locul al 3-lea al clasamentului, cu 10 puncte, fiind depăşite de Ştiinţa Bacău, 11 puncte, 28-27 cu Activ Ploieşti pe teren propriu. Din păcate, şi liderul CSM Ploieşti a trecut lejer pe teren propriu de echipa Simonei Gogîrlă, Rapid CFR Bucureşti, scor 38-29, şi s-a distanţat în clasament la două puncte de handbalistele CSM şi la numai un punct de moldovencele de la Bacău. Etapa viitoare, duminică, 24 octombrie, elevele prof. Simion vor evolua tot în deplasare, chiar pe terenul Ştiinţei Bacău, şi au şansa să revină în lupta pentru locul al doilea dacă înving echipa băcăuană, apoi, după o pauză de două săptămîni, pe 7 noiembrie, vor primi acasă liderul CSM Ploieşti.