17 septembrie 2010

Liga a 3-a
Unirea Slobozia a învins Berceniul şi e tot pe podium
Formaţia Unirea Slobozia a trecut, la pas, scor 3-1, la pauză 2-0, de una dintre candidatele la primele locuri ale seriei a 2-a a Ligii a 3-a. Elevii prof. Constantin Prepeliţă au deschis scorul în prima parte a jocului prin Marius «Torje» Drăguţ şi l-au majorat prin Constantin «Ţîcă» Toma după numai cîteva minute. După pauză, oaspeţii au reuşit să reducă din handicap însă, mult mai pragmatici în evoluţie, slobozenii au refăcut avantajul de două goluri prin Viorel Gheorghe. De menţionat şi că Andrei Avanu şi Dumitru Gheorghe au ratat cîteva ocazii monumentale de a marca cel de-al patrulea gol al gazdelor. Să reţinem şi că mijlocaşul central Adrian Cristea a fost eliminat spre finalul meciului, acesta văzînd direct cartonaşul roşu pentru că a scuipat un adversar după ce şi un jucător al oaspeţilor fusese eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Antrenorul slobozenilor a început cu Dobre-Lazăr, V. Toma, Cristian, Roşu-Drăguţ, Cristea, Soare (cpt), C. Toma-V. Gheorghe, Anghel, iar în partea a doua au mai intrat Avanu, D. Gheorghe, Stan şi Lupu. Cu această victorie, Unirea a acumulat 10 puncte şi se află la egalitate cu Dunărea Călăraşi, care a trecut cu 5-0 de CSM Rîmnicu Sărat. Ialomiţenii şi călărăşenii îşi împart locurile 2-3, la diferenţă de golaveraj, lider fiind în continuare Callatis Mangalia, cu maxim de puncte. Etapa viitoare, echipa prof. Prepeliţă va juca la CS Buftea, pe 24 septembrie. Ar mai fi de adăugat că, înainte de primul fluier al arbitrului Daniel Decă, formaţia slobozeană a primit din partea Federaţiei Române de Fotbal trofeul «FAIR PLAY» pentru echipa cu cele mai puţine cartonaşe în sezonul trecut al Ligii a 3-a.