3 septembrie 2010

Liga a 3-a, etapa a 2-a
Unirea Slobozia a cîştigat lejer cu Spicul Mopan
Formaţia Unirea Slobozia a învins, fără niciun fel de probleme, după ce a condus cu scorul de 2-0 la pauză, echipa Spicul Mopan Bucureşti, satelitul formaţiei de Liga I Victoria Brăneşti, într-un meci contînd pentru etapa a doua a Ligii a 3-a. Deschiderea scorului a fost opera căpitanului Romeo Soare, care a fructificat cu capul un corner de pe partea dreaptă în direcţia de atac a slobozenilor. Imediat, Constantin «Ţîcă» Toma a dublat avantajul cu o execuţie din interiorul careului de 16 metri, mijlocaşul stînga al Unirii aflîndu-se la cea de-a doua reuşită consecutivă pe teren propriu într-un meci oficial după cea din Cupa României cu CF Brăila. Antrenorul gazdelor, prof. Constantin Prepeliţă a început partida cu următorul 11: L. Dobre-G. Lazăr (Vintilă), E. Cristian, R. Soare, C. Roşu-Drăguţ, A. Cristea, V. Gheorghe, C. Toma (Baltă)-D. Gheorghe (Ciortescu)-A. Avanu (Stan). De reţinut că în prima parte a jocului, atacantul D. Gheorghe, pentru prima dată titular într-un meci oficial al slobozenilor, a ratat o ocazie uriaşă, din numai 5 metri trimiţînd peste poarta bucureştenilor.
În partea a doua a meciului, tot D. Gheorghe a ratat o bună ocazie de a înscrie, fiind ulterior schimbat cu fundaşul central Ciortescu, însă Unirea Slobozia a dominat copios partida şi în minutele de prelungire Drăguţ a stabilit scorul final, 3-0, din pasa lui V. Gheorghe. Reamintim că, marţi, 7 septembrie, de la orele 16,30, Unirea Slobozia va întîlni acasă pe Viitorul Constanţa, într-un meci contînd pentru faza a 5-a a ediţiei naţionale a Cupei României.