7 septembrie 2010

Cupa României, faza a 5-a
Unirea Slobozia a fost eliminată de Viitorul Constanţa

Formaţia Unirea Slobozia a fost eliminată din faza a 5-a a Cupei României după ce a cedat, scor 3-4, după executarea loviturilor de departajare, în faţa Viitorul Constanţa, într-un meci disputat pe stadionul «1 Mai». Oaspeţii au transformat 4 dintre cele 5 penaltiuri, iar pentru Unirea D. Gheorghe şi V. Gheorghe au ratat. Partida a fost arbitrată de o brigadă avîndu-l la centru pe Ionuţ Iugulescu, din Tîrgovişte, asistat la cele două linii de Costin Florescu, din Satu Mare şi Vlad Bîrleanu, din Bucureşti. În primul mitan, încheiat 0-0, Unirea a preferat să se apere, iar oaspeţii nu au reuşit să spargă barajul construit de prof. Constantin Prepeliţă, care a trimis pe teren următorul 11 de start: Dobre-Stan, Cristian, V. Toma, Ciortescu-Soare, Cristea-Tudor, V. Gheorghe, Roşu-Anghel. Să menţionăm că mijlocaşul C. Toma nu a fost nici măcar în lot, urmărind meciul din tribună, iar pentru vîrful Anghel acesta a reprezentat debutul oficial pentru formaţia slobozeană. La constănţeni, Nicolae Hertu a început partida ca titular în avanposturi, iar Aurelian Chiţu a fost rezervă, fiind introdus la pauză. După pauză, fiecare dintre formaţii şi-a trecut în cont cîte o mare ocazie de a înscrie, dar scorul a rămas egal şi după cele două reprize de prelungiri, trecîndu-se astfel la loviturile de departajare. Viitorul a beneficiat de ratările lui Dumitru Gheorghe şi Viorel Gheorghe şi a cîştigat cu 4-3, avansînd în faza 16-imilor. La meci a asistat şi fostul mare jucător Gheorghe Hagi, patronul constănţenilor, partida fiind urmărită de circa 1000 de spectatori. Potrivit unui sondaj găzduit de site-ul Sportul Ialomiţean, 57% dintre votanţi creditau cu prima şansă la calificare formaţia Viitorul Constanţa, iar 43% vedeau drept principală favorită pe Unirea.