26 aprilie 2010

Handbal, Divizia A
CSM Slobozia a fost surclasată de liderul CSM Bucureşti, dar a terminat sezonul pe locul 3
Formaţia de handbal feminin a CSM Slobozia a fost învinsă, scor 30-42, la pauză 12-20, de liderul campionatului Diviziei A, seria A, CSM Bucureşti, echipă care din sezonul viitor va evolua în primul eşalon handbalistic românesc. Elevele prof. Marian Simion n-au putut face faţă asaltului formaţiei din Capitală, care s-a instalat la cîrma jocului încă de la primul fluier al arbitrilor. Cu fost extremă a Naţionalei României în echipă, Alina Dobrin, reprofilată pe postul de inter, oaspetele au fost permanent în avantaj, conducînd aşa cum aminteam, la 8 goluri diferenţă la pauză, pentru ca la final să administreze jucătoarelor slobozence cea mai drastică înfrîngere din acest sezon pe teren propriu, la 12 goluri diferenţă. În echipa CSM, vedeta primului 7, Irina Simion, a evoluat cu probleme medicale, la muşchii piciorului stîng, fiind de departe singura handbalistă care se apropia de evoluţia jucătoarelor bucureştence, în timp ce, pe semicerc, doar interul Monica Ştefan şi pivotul Raluca Băcăoanu (foto dreapta) au mai pus ceva probleme adversarelor. Deşi a pierdut, CSM Slobozia a ocupat la finalul campionatului locul al 3-lea, cu două puncte avans faţă de HCF Piatra Neamţ, iar din sezonul viitor poate spera să atace promovarea în Liga Naţională pentru că în acest campionat promovarea a părut a fi asigurată celor de la CSM Bucureşti încă dinaintea startului competiţiei. (George ŞEITAN)