4 martie 2010

Liga a 4-a, etapa a 17-a, sîmbătă, 6 martie, ora 16,00
Reuşesc Ţăndărei şi Abatorul să rupă clasamentul?
Spulberată pe teren propriu etapa precedentă, în debutul returului Ligii a 4-a, de Recolta Gheorghe Lazăr, liderul Victoria Ţăndărei caută să se răzbune pe Olimpia Brazii, ocupanta locului al 8-lea în campionatul judeţean, la 12 puncte de prima poziţie. Aceasta, mai ales că, în partida tur de la Brazii, elevii lui Mircea Stoica au cedat fără drept de apel în faţa Olimpiei, scor 2-4, după ce golgheterul gazdelor, Cristian Dumitrache a reuşit să marcheze nu mai puţin decît 4 goluri într-un interval de 60 de minute. O altă partidă foarte interesantă a rundei a 17-a va fi cea de la Slobozia, dintre Abatorul şi Rapid Feteşti, echipa antrenată de prof. Constantin Prepeliţă avînd posibilitatea să mai scape de una dintre contracandidatele la un loc pe podium, după ce etapa trecută Bunea şi compania au trecut, în deplasare, de Victoria Amara, scor 2-1. În tur, Abatorul a remizat, scor 1-1, la Feteşti, după ce Marian Nohai a dechis scorul cu 5 minute înainte de fluierul de final, dar Nicolae Marin a egalat în prelungirile meciului pentru gazde.
De asemenea, cea de-a treia partidă, în ordinea clasamentului, care suscită interes este cea dintre performera rundei anterioare, Recolta Gheorghe Lazăr, care va primi acasă replica formaţiei Victoria Amara, «rănită» după insuccesul contra Abatorului Slobozia, scor 1-2. În cazul unei victorii, coroborate cu un eşec al formaţiei Rapid Feteşti la Abatorul, practic, clasamentul se va rupe între primele trei echipe ale campionatului judeţean şi restul plutonului, lupta pentru accesul la barajul de promovare în Liga a 3-a devenind din ce în ce mai interesantă. În partea inferioară a ierarhiei, etapa din weekend va clarifica în mare măsură soarta primeia dintre formaţiile care vor retrograda în acest sezon al Ligii a 4-a, chiar dacă ar mai rămîne de jucat 15 etape. Derby-ul suferinţei se va juca la Ion Roată, între Unirea din localitate şi Spicul Colelia, formaţii care ocupă ultimele două poziţii ale campionatului judeţean, ambele cu cîte 8 puncte, dar la alte 8 puncte de locul al 12-lea, ocupat de Libertatea Sălcioara, şi care asigură rămînerea în Liga a 4-a. (George ŞEITAN)