18 martie 2010

Scrimerii CSS Slobozia, rezultate apreciate la Cupa Municipiului Bucureşti
Sîmbătă, 13 martie, în organizarea Direcţiei pentru Sport a municipiului Bucureşti, s-a desfăşurat în sala de sport a Complexului Sportiv «Ghencea» din Capitală Cupa municipiului Bucureşti la scrimă. Concursul a fost organizat pe două categorii de vîrstă, copii 10-13 ani, fete şi băieţi, respectiv cadeţi 14-17 ani, fete şi băieţi, participînd cluburile Dinamo Bucureşti, CSS 1 Bucureşti, Riposta Bucureşti, CSM Braşov, Steaua Bucureşti şi CSS Slobozia. La copii, Alexandra Manole (CSS Slobozia) s-a clasat pe locul al 2-lea, iar Cristina Muşat (CSS Slobozia) pe poziţia a 7-a, în timp ce la masculin competiţia a fost dominată de sportivii CSS Slobozia, Claudiu Nenovici, Ionuţ Popa şi Mihăiţă Dragomir ocupînd, în ordine, primele 3 locuri, iar Nicuşor Mirea clasîndu-se pe poziţia a 5-a. La cadeţi, Loredana Dima şi Cristina Constandache şi-au adjudecat primele două locuri, iar Lavinia Popa a terminat concursul pe poziţia a 5-a, în timp ce la băieţi primele trei poziţii au fost ocupate de scrimerii CSS Slobozia, în ordine, Iulian Teodosiu, George Iancu şi Mădălin Bucur dominînd concursul, iar Cristian Duţu a terminat pe poziţia a 5-a.
«A fost un bun prilej de verificare a sportivilor noştri înaintea viitoarelor confruntări, rezultatele arătînd, pe categorii, că CSS Slobozia rămîne o forţă la nivel naţonal în probele juvenile. O menţiune specială pentru Alexandra Manole, Cristina Muşat, Claudiu Nenovici, Ionuţ Popa, Mihăiţă Dragomir şi Nicuşor Mirea, sportivi care provin de la centrul de pregătire al comunei Săveni şi care cu siguranţă vor călca pe urmele colegilor lor, Loredana Dima, Mihai Cruţu, Mădălin Bucur, Ştefania Duţescu, componenţi ai loturilor naţionale care s-au format la centrul Sudiţi. Vreau să mulţumesc în mod special primarului din Săveni, Nicolae Ursache, pentru sprijinul acordat sportivilor şi să anunţ că în luna mai, comuna Săveni va găzdui o nouă ediţie a tradiţionalei Cupa Ialomiţei la categoriile copii şi speranţe» a declarat antrenorul Marin Cruţu. (George ŞEITAN)