2 octombrie 2010

Liga a 4-a, etapa a 7-a
Abatorul Slobozia este noul lider al campionatului
Formaţia Abatorul Slobozia a preluat şefia Ligii a 4-a după ce a învins pe teren propriu, scor 5-3, pe codaşa Recolta Bărcăneşti, într-un meci în care printre marcatori s-a regăsit, din nou, cel mai bun mijlocaş al ultimelor runde, Marian Nohai. În schimb, ocupantele primelor două locuri înaintea acestei etape, Viitorul Axintele şi Victoria Amara s-au împiedicat de adversari mult mai slab cotaţi, ambele echipe remizînd în deplasările de Reviga şi Gheorghe Doja. De asemenea, nu trebuie trecut cu vederea succesul formaţiei Andrias Andrăşeşti, 4-3 pe terenul campioanei en-titre Victoria Ţăndărei, după ce gazdele conduceau cu scorul de 3-1 înaintea ultimelor 10 minute ale partidei. Ţaporea, Herea, Iordănescu şi Ene au realizat golurile oaspeţilor, care au învins în minutele de prelungire, asta după ce potrivit sondajului găzduit de Sportul Ialomiţean numai 20% dintre votanţi credeau într-un succes al oaspeţilor, iar 57% dintre cititori dădeau ca sigură o victorie a gazdelor. Să reţinem şi victoria Recoltei Gheorghe Lazăr de la Borăneşti, pe un teren unde nicio echipă nu reuşise pînă acum să cîştige, Laurenţiu Radu «dublă», Cătălin Agapie şi un autogol al gazdelor le-au permis celor de la Gheorghe Lazăr să urce cîteva locuri în clasament.