26 septembrie 2010

Handbal, Divizia A
CSM Slobozia a învins, la pas, pe Rapid Bucureşti
Formaţia CSM Slobozia a cîştigat duminică, 26 septembrie, jocul de pe teren propriu cu Rapid CFR Bucureşti, scor 32-24, după ce la pauză elevele prof. Marian Simion conduceau cu scorul de 19-11, într-un meci contînd pentru etapa a 3-a a Diviziei A. Prima repriză a fost dominată clar de echipa gazdă, care a condus chiar şi la 7 goluri diferenţă, iar în partea secundă handbalistele CSM au gestionat excelent avantajul de pe tabelă şi s-au impus clar în dauna formaţiei conduse de fostul inter al Naţionalei României, Simona Gogărlă. De menţionat că la oaspete a evoluat şi Marie Jeane Kanda, fosta jucătoare a CSM Slobozia, care a fost înjurată permanent de fanii slobozeni, iar handbalista le-a răspuns prin cuvinte obscene. La joc a asistat şi pivotul Raluca Băcăoanu, care şi-a susţinut colegele din cîrje după operaţia suferită în urmă cu cîteva zile. Cele mai bune jucătoare ale partidei au fost Irina Simion, Monica Ştefan, Alexandra Băeşu, Alina Baciu, Denisa Păduraru, dar şi portarul Andreea Nica, goalkeeper-ul slobozean intervenind decisiv în unele momente ale partidei. Următoarea etapă, joi, 30 septembrie, CSM Slobozia va evolua în deplasare la HC Activ Ploieşti, iar duminică, 3 octombrie, fetele prof. Simion vor juca din nou pe teren propriu, cu Spartac Bucureşti.