28 august 2010

Liga a 4-a, etapa a 2-a
Amara a învins pe Andrăşeşti,
Gheorghe Lazăr nu a pierdut la Axintele, dar Ţăndărei e liderul

Sîmbătă, 28 august, s-au disputat jocurile contînd pentru runda a doua a Ligii a 4-a, de departe meciurile cele mai interesante fiind cele de la Amara, unde Victoria din localitate a întîlnit pe Andrias Andrăşeşti, şi de la Axintele, unde Viitorul a primit vizita formaţiei Recolta Gheorghe Lazăr. După cum era de aşteptat, meciul de la Amara a fost unul foarte echilibrat, oaspeţii reuşind să deschidă scorul în startul reprizei a doua, după ce primul mitan s-a încheiat la egalitate, 0-0. Gazdele au revenit spectaculos, iar reuşitele lui Dragoş Bunea şi Valentin Vintilă au adus toate cele trei puncte pentru amăreni. În schimb, Abatorul Slobozia a înregistrat un rezultat suprinzător, cedînd inexplicabil în deplasarea de la Sălcioara după ce vreme de 75 de minute a controlat jocul şi a ratat şi o lovitură de la 11 metri. De reţinut că slobozenii au formulat o contestaţie în ceea ce priveşte portarul gazdelor, care va fi analizată marţi, 31 august, de Comisia de Disciplină şi Competiţii a AJF Ialomiţa. Nu trebuie trecut cu vederea succesul zdrobitor al campioanei Victoria Ţăndărei în deplasarea de la Munteni Buzău, elevii lui Gigel Stoica conducînd detaşat Liga a 4-a după două etape, cu 6 puncte şi un golaveraj excepţional, 13-2.