24 august 2010

Cupa României, faza a 4-a
Unirea Slobozia s-a calificat după 3-2 cu CF Brăila
Formaţia Unirea Slobozia a trecut, la limită, scor 3-2, pe teren propriu, de echipa de ligă secundă CF Brăila, după o evoluţie entuziasmantă pe alocuri. Scorul a fost deschis de Constantin «Ţîcă» Toma, în prima parte a jocului, după o acţiune personală şi o finalizare din apropierea careului mic, acesta fiind de altfel şi scorul primei reprize. În mitanul secund, oaspeţii au revenit în joc şi au reuşit egalarea, dar tot slobozenii au trecut în avantaj după un penalty obţinut de neobositul C. Toma şi transformat cu precizie de Viorel Gheorghe. Apoi, nou intratul Marian Tudor a dus scorul la 3-1 în favoarea Unirii, iar oaspeţii au redus din handicap în urma unei lovituri de pedeapsă transformată de fostul atacant al Dunării Călăraşi Nelu Bucă, golgheterul brăilenilor cu 25 de reuşite în ediţia precedentă a Ligii a 3-a. De remarcat că echipa antrenată de prof. Constantin Prepeliţă a evoluat în ultimele minute în inferioritate numerică după ce portarul Leo Dobre a văzut roşu direct ca urmare a unui fault comis în suprafaţa de pedeapsă. Următoarea fază a Cupei României se va disputa pe data de 8 septembrie, cînd se vor întîlni cîştigătoarele meciurilor din faza a 4-a a competiţiei.
Într-un sondaj găzduit de site-ul Sportul Ialomiţean, 58% dintre cititorii ediţiei online au crezut în calificarea formaţiei slobozene, în timp ce 42% au pariat pe o victorie a oaspeţilor de la CF Brăila. Într-un alt meci al etapei, ialomiţeanul Aurelian Chiţu a marcat golul al doilea al formaţiei sale, Viitorul Constanţa, în victoria Academiei Hagi cu 2-0 în deplasare cu Callatis Mangalia. De asemenea, slobozeanul Nicolae Hertu a evoluat titular dar a fost schimbat la pauză.