12 august 2010

Cupa României, faza a 3-a
Unirea Slobozia s-a calificat după penaltiuri
Formaţia antrenată de prof. Constantin Prepeliţă, Unirea Slobozia, s-a calificat în faza următoare a Cupei României după ce a trecut, cu emoţii, de CS Tunari, în etapa a 3-a a Cupei României. Slobozenii au terminat la egalitate, scor 2-2, primele 90 de minute ale partidei disputate miercuri, 11 august, pe terenul echipei ilfovene, ambele reuşite ale formaţiei municipale fiind opera lui Viorel Gheorghe. În prelungiri, Dumitru Gheorghe a ratat o mare ocazie de a închide partida înainte de executarea loviturilor de departajare, dar în cele din urmă meciul a ajuns la loteria penaltiurilor. Pe rînd, Soare, V. Toma, Stan, V. Gheorghe, D. Gheorghe şi Avanu au transformat loviturile de la 11 metri, în timp ce portarul Leo Dobre, cu o evoluţie bună între buturi, a parat lovitura decisivă şi a calificat Unirea în faza următoare a competiţiei. Faza a 4-a a Cupei României se va disputa pe data de 24 august, aceasta fiind de fapt şi ultima repetiţie oficială înaintea startului de campionat, programat pe 27 august, cînd Unirea Slobozia va juca în deplasare la Phoenix Ulmu.