1 mai 2010

Liga a 3-a, etapa a 27-a
Prepeliţă a debutat cu dreptul la cîrma Unirii Slobozia

Noul antrenor al Unirii Slobozia, prof. Constantin Prepeliţă, a debutat cu o victorie în mandatul său la echipa fanion a municipiului reşedinţă de judeţ. Vineri, 30 aprilie, în cadrul etapei a 27-a a seriei a 2-a, slobozenii, la care căpitanul obişnuit Romeo Soare n-a evoluat fiind suspendat, au trecut cu scorul de 1-0, la pauză 0-0, de una dintre formaţiile care se bat pentru evitarea retrogradării, Viitorul Însurăţei. Meciul a fost dominat da capo al fine de formaţia gazdă, însă atacurile Unirii au fost unele sterile, în rare ocazii poarta brăilenilor fiind pusă în pericol. Inspiraţia prof. Prepeliţă, care la pauză la trimis în teren pe Iulian Bogoş în locul lui Andrei Avanu, avea să dea rezultate, pentru că mijlocaşul originar din Brăila a înscris unicul gol al partidei, aducînd astfel trei puncte foarte importante pentru moralul echipei după despărţirea de antrenorul Ion Răuţă. În completare, să adăugăm că, aşa cum am intuit în zilele precedente, şi fiul fostului antrenor al Unirii, portarul Alex Răuţă, a plecat de la Slobozia, chiar dacă goalkeeper-ul mai avea contract cu gruparea galben-albastră.