24 aprilie 2010

Liga a 4-a, etapa 24-a
Ţăndărei a pierdut la Axintele, dar Abatorul şi Gheorghe Lazăr n-au reuşit să bată
Sîmbătă, 24 aprilie, meciurile contînd pentru etapa a 24-a a campionatului judeţean s-au încheiat cu cîteva rezultate «bombă». Astfel, liderul Victoria Ţăndărei s-a recunoscut învins în deplasarea de la Axintele, după ce la pauză scorul era egal, 0-0. De acest rezultat n-au reuşit să profite însă Abatorul Slobozia, doar egal în deplasarea de la Platoneşti şi Recolta Gheorghe Lazăr, care deşi a condus la pauză cu 1-0, la final a trebuit să se recunoască învinsă de una dintre echipele care sezonul viitor vor juca în Categoria Onoare, Unirea Griviţa. La meciul de la Platoneşti, în partea a doua a jocului, antrenorul oaspeţilor, prof. Constantin Prepeliţă, a dorit să retragă echipa de teren vizibil deranjat de maniera de arbitraj a centralului Gheorghe Andrei «Geolgău», din Urziceni. Acesta le-ar fi refuzat celor de la Abatorul un penalty clar la atacantul Alexandru Ene în minutul 30 al partidei. Astfel, Ţăndărei păstrează un avans liniştitor în fruntea clasamentului campionatului judeţean, 5 puncte faţă de Abatorul Slobozia, în timp ce Recolta Gheorghe Lazăr, acum la 7 puncte în spatele liderului este ieşită din lupta pentru titlu.
Altfel, la partida dintre Victoria Amara şi Players Slobozia, 1-1, goluri Zevedei din penalty şi Auraş Constantin, la finalul partidei, patronul slobozenilor, Robert Tereacă, a fost la un pas de bătaie cu arbitrul de centru Constantin Borangic, din Urziceni. Spiritele au fost potolite de unul dintre jucătorii gazdelor şi de observatorul partidei, Jan Puclici, din Ţăndărei. De asemenea, jucătorii de rezervă de la Players, cu excepţia portarului de rezervă, au părăsit banca de rezerve a formaţiei, deranjaţi de atitudinea finanţatorului Tereacă. Mai întîi acesta a vrut să-l scoată de pe teren pe marcatorul unicului gol al slobozenilor, Lucian Zevedei, fapt ce a stîrnit opoziţia antrenorului-jucător Florin Avram «Pele», după care în momentul în care rezervele au întrebat cînd vor fi introduse pe teren finanţatorul a aruncat responsabilitatea în sarcina antrenorului de la Players. (George ŞEITAN)