17 aprilie 2010

Liga a 3-a, etapa 24-a
Unirea Slobozia a fost spulberată de Viscofil, iar locul 3 e în pericol
Slobozenii antrenaţi de Ion Răuţă au pierdut categoric partida din deplasare cu CS Viscofil, scor 0-3, într-un meci în care au evoluat extrem de slab şi, astfel, şansele de ocupare a unui loc pe podium s-au diminuat considerabil, ca de altfel şi posibilitatea ca jucătorii din reşedinţa de judeţ să mai încaseze bonusurile pentru meciurile cîştigate în acest retur. Elevii lui Răuţă nu vor primi niciun ban dacă nu se vor clasa la final pe unul dintre primele două locuri ale clasamentului. Gazdele au condus încă de la jumătatea primei reprize, cînd Sandu a deschis scorul, în minutul 28, iar pînă la pauză Ciochină le-a dublat avantajul ilfovenilor, în minutul 45, tot el realizînd «dubla» imediat după odihnă, în minutul 48. Formaţia cu care Unirea se luptă pentru locul al 3-lea, CS Domneşti, a cîştigat la «masa verde» jocul cu Oil Terminal Constanţa, întrucît echipa de la malul Mării s-a retras din campionat, şi s-a apropiat la numai un singur punct de Soare şi compania. În clasament, continuă să conducă formaţia Viitorul Constanţa, cu 59 de puncte, dar şi după ce sîmbătă a învins cu 1-0 pe Farul 2 Constanţa, unicul gol fiind marcat de fostul slobozean Aurelian Chiţu, urmată de ACS Berceni, cu 56 de puncte şi de Unirea Slobozia, cu 48 de puncte. Locurile 4 şi 5 sînt ocupate de CS Domneşti, cu 47 de puncte şi CS Viscofil, cu 46 de puncte. (George ŞEITAN)