12 aprilie 2010

Handbal, Divizia A
CSM Slobozia şi-a asigurat locul 3 al clasamentului
după victoria cu Piatra Neamţ
Handbalistele antrenate de prof. Marian Simion, de la CSM Slobozia, au învins, sîmbătă, 10 aprilie, pe teren propriu, echipa HCF Piatra Neamţ şi şi-au asigurat, practic, poziţia a 3-a a clasamentului cu două etape înainte de sfîrşitul sezonului în Divizia A. Slobozencele au trecut lejer, scor 27-23, la pauză 14-12, de moldovence, într-un joc pe care l-au dominat da capo al fine şi în care, pe alocuri, au făcut şi spectacol pentru cei aproape 200 de fani veniţi să urmărească penultimul meci de acasă din acest campionat. Elevele prof. Simion stau mai bine la capitolul întîlnirilor directe, pierzînd la Piatra Neamţ la un singur gol diferenţă şi, de asemenea, au şi un golaveraj general mai bun decît al adversarelor de sîmbăta trecută, +110 faţă de +64. De asemenea, este greu de crezut că HCF Piatra Neamţ se va putea impune în deplasarea de la CSM Bucureşti, liderul incontestabil al seriei A. Etapa viitoare, sîmbătă, 17 aprilie, CSM Slobozia va evolua în deplasare, la CSM Ploieşti, ocupanta locului secund în ierarhie, formaţie care nu a evoluat în etapa din weekend-ul precedent din cauza retragerii echipei Galaxy Buzău din campionat. În tur, ploieştencele s-au impus chiar la Slobozia, scor 26-22, după ce la pauză au condus cu 6 goluri diferenţă, 13-7. Peste două săptămîni, CSM Slobozia va juca pe teren propriu în ultima etapă a campionatului, contra deja promovatei CSM Bucureşti, formaţie care nu are la activ nicio înfrîngere în actualul sezon al Diviziei A.
7. Universitatea Tîrgovişte 17 0 0 17 281-683 0
Echipa clasată pe locul I la terminarea campionatului va promova în Liga Naţională feminină