19 aprilie 2010

Handbal, Divizia A
CSM Slobozia, învinsă categoric în deplasare de CSM Ploieşti
Formaţia de handbal feminin a CSM Slobozia, antrenată de prof. Marian Simion, a cedat, în deplasare, după cum era de aşteptat, scor 29-35, după ce la pauză era condusă cu 8 goluri, scor 11-19, în faţa echipei care ocupă poziţia secundă în clasamentul Diviziei A, seria A, CSM Ploieşti. Handbalistele slobozence nu au putut împiedica inevitabilul, la finalul celor 60 de minute de joc trebuind să se recunoască învinse în dauna unei formaţii superioare, al cărei punct forte este defensiva, avînd a doua apărare din serie după liderul incontestabil CSM Bucureşti, cu o medie de 22 de goluri încasate pe meci, faţă de o medie de 25 de goluri ale ialomiţencelor de la CSM Slobozia. Chiar dacă au pierdut, elevele prof. Simion vor termina sezonul pe poziţia a 3-a a clasamentului, cu cel puţin 22 de puncte, cîte totalizează de altfel şi în acest moment în ierarhie, pentru că în ultima etapă a campionatului, sîmbătă, 24 aprilie, vor întîlni acasă liderul autoritar al clasamentului, CSM Bucureşti, formaţie deja promovată în Liga Naţională de handbal feminin.Va fi, de altfel, partida de «la revedere» pentru Stănciulescu, Simion şi compania în actualul sezon al Diviziei A, una doar a orgoliilor, după ce în turul campionatului CSM Slobozia a fost zdrobită la o diferenţă de 21 de goluri, 41-20, de viitoarea adversară de la sfîrşitul acestei săptămîni. În alte două meciuri ale penultimei etape, principala adversară la podium a CSM Slobozia în acest campionat, HCF Piatra Neamţ, a cedat, scor 31-47, în deplasarea de la liderul CSM Bucureşti, iar HC Activ Ploieşti a învins pe terenul celor de la Spartac Bucureşti, scor 37-30. (George ŞEITAN)