1 martie 2010

Liga a 4-a
Gheorghe Lazăr a spulberat liderul campionatului judeţean, Ţăndărei
Sîmbătă, 27 februarie, începînd cu orele 16,00, s-au disputat meciurile contînd pentru prima etapă a returului campionatului judeţean de fotbal, de departe, cel mai interesant joc al rundei a 16-a fiind cel de la Ţăndărei, care a opus echipele Victoria din localitate, liderul la zi al Ligii a 4-a şi Recolta Gheorghe Lazăr, ocupanta locului al treilea. Într-o atmosferă demnă de un derby al fotbalului ialomiţean, cu un arbitraj asupra căruia planează suspiciunea unei singure greşeli din zecile de decizii luate pe parcursul celor 90 de minute, partida a fost la discreţia oaspeţilor. Mult mai experimentaţi, foarte bine aşezaţi în teren de antrenorul Petrică Cristea, cu un Sandu Cioceanu în formă de zile mari «arînd» banda stîngă a terenului, lăzărenii s-au impus mult mai clar decît o arată scorul final.
După ce Adrian Papuc a deschis scorul pentru Gheorghe Lazăr, cu un eurogol ce ar fi meritat văzut şi pe CNN (şut din marginea careului mare, în diagonală, în colţul lung), gazdele au echilibrat disputa graţie unui penalty uşor acordat şi transformat fără niciun fel de dificultate de Andrei Cimpoeru, care a stabilit şi scorul pauzei. După odihnă, însă, jucătorii Recoltei au făcut, practic, ce-au vrut cu apărarea mult prea visătoare a Ţăndăreiului, elevii lui Mircea Stoica fiind clar depăşiţi atît pe extrema dreaptă, unde Cătălin Agapie a făcut o repriză secundă mult mai bună, dar mai ales pe partea stîngă, unde Cioceanu şi, apoi, înlocuitorul acestuia Costel Agapie au decis jocul. În mitanul secund, Laurenţiu Radu, Cioceanu de două ori şi rezerva acestuia, Costel Agapie au marcat pentru un neverosimil 5-1 în favoarea lăzărenilor, la care noile achiziţii George Năstase, Valentin Negoiţă (ambii de la Victoria Amara) şi Alexandru Neculai (Unirea Griviţa) par să se fi încadrat perfect în sistemul de joc 3-4-3 practicat de fosta campioană judeţeană. Despre gazde, putem aprecia eforturile organizatorice, la înălţimea unui asemenea joc, însă echipa Victoria Ţăndărei a părut mult mai obosită decît adversarul de sîmbătă. (George ŞEITAN)

Clasament după etapa a 16-a
1. Victoria Ţăndărei 38p, 2. Abatorul Slobozia 37p, 3. Recolta Gheorghe Lazăr 33p, 4. Rapid Feteşti 33p, 5. Viitorul Platoneşti 30p, 6. Victoria Amara 28p, 7. Players Slobozia 27p, 8. Olimpia Brazii 26p, 9. Viitorul Axintele 23p, 10. Victoria Munteni Buzău 20p, 11. Voinţa Reviga 17p, 12. Libertatea Sălcioara 16p, 13. Recolta Barcăneşti 10p, 14. Unirea Griviţa 9p, 15. Unirea Ion Roată 8p, 16. Spicul Colelia 8p.